Darmowe logo

Przeglądając internet można się natknąć na darmowe logo. Mam na myśli np. kreator logo online. Przez ponad 10 lat projektowania logo nawet nie przez chwile nie przeszło mi przez myśl żeby  skorzystać z kreatorów logo. Chociaż wiedziałem że takowe istnieją i prężnie się rozwijają.

Czy to dobry pomysł żeby używać np. kreatora logo zamiast zamówić logo u profesjonalnego grafika?

Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli nowo powstająca firma ma bardzo mały budżet zdarza się że decyduje się na takie posunięcie. I nie ma w tym nic złego. Jednak patrząc z dłuższej perspektywy okazuje się że nie koniecznie jest to dobry pomysł.

Dlaczego tak sądzę? Ponieważ słabe logo to słaby wizerunek. I z osobistego doświadczenia wiem że jeśli mamy niskiej jakości logo i resztę materiałów firmowych nie jesteśmy skłonni zainwestować w reklamę większej gotówki. Co będzie się przekładało powolny rozwój.

Logo firmowe

Czy logo firmowe wykonane w kreatorze jest dobrym pomysłem?

Osobiście uważam że lepiej zapłacić chociaż kilkadziesiąt złotych nawet początkującemu grafikowi niż korzystać z darmowych wzorów. Darmowe logo stworzone w kreatorze online ma ograniczoną ilość wzorów. I na 100% inne firmy będą miały w logo ten sam symbol. Jedyne różnice to położenie kolor i rozmiar. Indywidualny charakter marki tworzy jej przyszły wizerunek. Niestety kreator logo nie stworzy wizerunku na lata. Sprawdzi się jako „tymczasówka” a prędzej czy później będzie trzeba zmienić logo i zamówić finalnie w agencji reklamowej lub bezpośrednio u grafika.

Logo za darmo

Kiedy warto?

Jeśli firma powstaje wyłącznie na potrzeby jednego zlecenia lub na bardzo krótki okres bez nastawienia na rozbudowę bo pojawiła się okazja takie rozwiązanie jest do zaakceptowania. Ponieważ nie będziemy tracić funduszy na promowanie marki która finalnie zmieni logo na inne a budowanie skojarzeń zostanie bezpowrotnie utracone. Trzeba będzie zaczynać wszystko od początku. W takim przypadku jest to rozwiązanie w pełni uzasadnione.

Gdzie zamówić logo?

Mamy do wyboru kilka opcji zrobić samemu, zlecić agencji reklamowej lub bezpośrednio u grafika. Wybierając pierwszą opcję czyli samemu – nie musimy nic płacić. Pobieramy darmowy program do grafiki wektorowej, uczymy się jego obsługi, czytamy na początek kilka artykułów o zasadach tworzenia logo, np. Logo – jak powinno wyglądać? jak mamy więcej czasu to jakieś książki. Jeśli mamy trochę talentu mamy szanse stworzyć jakieś logo na początek.

Zlecenie logo agencji reklamowej to dobry pomysł jeśli mamy nieograniczony budżet. Możemy być pewni że otrzymamy finalnie bardzo dobry projekt. Trzecia opcja to skorzystanie z usługi bezpośrednio u grafika.  W tym wypadku również otrzymamy logo spełniające wszystkie wymagania. Musimy jednak zwrócić uwagę na doświadczenie i portfolio. Wykwalifikowany grafik posiada w portfolio dziesiątki jak nie setki wykonanych projektów logo.

Bardzo duża część grafików nie posiada w portfolio logotypów a jeśli już są to często nie spełniają wymagań technicznych. Co przekłada się na problemy np. w druku,  wycinaniu liter itd. Osoba zamawiająca często nie jest w stanie rozpoznać co spełnia wymagania a co nie. Jeśli decydujesz się na agencję reklamową lub grafika tak czy inaczej sprawdź dokładnie portfolio.

Jeśli jest rozbudowane z bardzo dużą ilością projektów to znaczy że trafiłeś na osobę agencję z doświadczeniem. Podsumowując, jeśli masz mały budżet i firma nie będzie rozwijana kreator online i po sprawie. Zdarza się że i z małym budżetem można dostać bardzo dobry projekt. Jeśli masz dużo czasu i chcesz zrobić projekt logo sam, pozostaje podwinąć rękawy i zabrać się na naukę. Na pewno satysfakcja będzie dużo większa niż zlecenie wykonania logo komuś innemu.

Logo które okazały się fiaskiem!

Logo prawidłowo wykonane

Szukasz projektanta logo? Zamów szybka i darmową wycenę projektu logo. Poznaj cały proces realizacji logo od przesłania informacji do otrzymania finalnej wersji.

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Made with ❤ by Afiszu.pl