Co to jest barwa?

Żeby zrozumieć co to jest barwa warto dowiedzieć się  czym ona jest. Na co dzień nie zastanawiamy się czym ona jest. A jednak samo w sobie postrzeganie barwy jest zjawiskiem bardzo ciekawym. Barwa jest postrzegana jak coś zwykłego i z reguły mało kto zastanawia się nad jej powstaniem. Niniejszy artykuł omawia kilka podstawowych zagadnień związanych z barwą.

Barwa to:

– właściwość przedmiotu;

– właściwość światła;

– powstawanie u obserwatora;

Barwa to nic innego jak zjawisko zwane trójkątem które występuje między obserwatorem, przedmiotem i źródłem światła. Zjawisko to powstaje u osoby patrzącej a wywołane jest przez fale świetlne o odpowiedniej długości. Fale te są natomiast emitowane przez konkretne źródło światła a zmieniane przez przedmiot na który padają.

Zjawisko które omawiam widnieje na poniższym obrazku.

Barwa, zjawisko zwane trójkątem

Każda zmiana z powyższego zestawienia spowoduje zmianę w postrzeganiu barwy. Czyli po prostu będziemy widzieli inną barwę.

Można by to zobrazować robiąc proste doświadczenie:

Zrób zdjęcie przedmiot które stoi w tym samym miejscu o różnych porach dnia i porównaj zdjęcia. Dla pewności możesz otworzyć zdjęcia w programie do obróbki graficznej. Pobrać próbnikiem  kolory z tego samego miejsca. Wnioski są oczywiste barwa będzie inna. Nie jest to oczywiście doświadczenie bardzo dokładne ale daje wgląd w zachodzące zjawisko w barwie.

Barwa to też trzy nauki które nam towarzyszą: biologia, chemia i fizyka. Pojęcie w jaki sposób światło ma wpływ na barwę prowadzi do fizyki. Zmiana światła przez przedmiot to temat czysto chemiczny. Natomiast obserwator to część biologii, budowa mózgu oraz oka.

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Made with ❤ by Afiszu.pl